Worlds 2013 – Zhrnutie 5. dňa

Epický záver majstrovstiev sveta stál naozaj za to. Čo všetko sa stalo sa dozviete v zhrnutí posledného dňa Worlds week.

Čo sa za posledný deň udialo?

  1.     TOP8 Magic World Cup – Tímy
  2.     TOP4 World Championship – Jednotlivci

 

1) TOP8 Magic World Cup – Tímy

Hneď prvý zápas nám ponúkol súboj dvoch adeptov na titul. Kapitán Francúzsko Raphael Levy najprv jednoznačným vyrobil Marijn Lybaerta rýchlym Wolfir Silverheartem a následne Belgicko prehrala aj mirror kontrolou. Nášmu teamu sa podarilo vrátiť Novému Zélandu prehru zo základnej časti a mimo kamery postúpiť do TOP4. Toto dôležité víťazstvo kvalifikovalo všetky členmi teamu na PT Theros. Na tomto ProTour si teda zahrá už 10 slovenských hráčov, čo bude s prehľadom najväčšia česká výprava posledných rokov. Vo zvyšných zápasoch porazilo Maďarsko papierovo silnejší Rakúsko a v súboji outsiderov Island porazil Estónsko.
V TOP4 sa potom už oba zápasy dočkali feature matche a tak sme mohli fandiť českému teamu v priamom prenose a to dokonca v normálny čas. Pri predstavovaní teamov nám komentátori dopriali niekoľko štatistík o Leošovi, ktorý ako sa ukázalo mal najnižší lifetime win% zo všetkých účastníkov na Magic World Cupu. (Jeho lifetime win% je 34%).

Podľa môjho názoru sme boli mierne v nevýhode ohľadom MatchUp. GW by malo mať na RG dobrý matchup a Jund to na Hexproove tiež nemá najhoršie. Standa potom bol favoritom v mirroru kontrolou. Nakoniec to ale bola česká výprava, ktorá prvá získala bod, keď Michal Mendl porazil v tretej hre súpera, ktorý si nedokázal líznout tretej krajine dostatočne rýchlo a Michal navyše predviedol skill s Domrim, ktorý otáčal ako mohol. Bohužiaľ Standa prehral prvú hru v mirroru, hoci bol podľa môjho názoru vysoko favorizovaný. Súper si však lízla svoj one-off Moorland Haunt a Standa navyše nedokázal nájsť krajiny. V druhej hre potom naopak našiel krajín až priehrštie a súper ho dokázal zabiť naozaj smutnú play piate koleso Archanjel a šieste kolo Hellkite a potom už len tlak. Všetko tak záležalo na Jund vs Hexproove pilotovaný Leošom Kopeckým. Leoš dokázal vyhrať druhú hru z piatich (v prvej šiel tiež do piatich) a v tretej hre išli obaja hráči do šiestich. Obaja hráči mali mierne horšie draw, kedy Jund si za celú hru nelízl ani jednu Lilianu, Barter a ani Bonfire za Miracle. Hra sa tak dostala do situácie, kedy nášmu teamu stačila ľubovoľná aura k víťazstvu v troch draw. Bohužiaľ prvé dve boli krajiny, čo navyše dovolilo divokej flipování súperovho Huntmastera. Maďarský hráč tak nakoniec dokázal uracovat Fiendslayer Paladina s dvoma AURAMO a zaistil Maďarsku postup do finále majstrovstiev sveta. Cez ľahko smolný koniec však dokázal český team naozaj veľa a TOP4 je obrovský úspech, ktorý hráčov okrem 4000 USD a šiestich ProPointů zaisťuje aj kvalifikáciu na ďalšie ProTour. Všetci hráči tak majú skvelú pozíciu pre túto sezóny, pretože sú už teraz fakticky na deviatich ProPointech. Členom nášho teamu gratulujeme a dúfam, že sa im podarí nadviazať na úspešný začiatok.

V druhom zápase potom Francúzsko pokračovalo vo svojej jazde a nedala Islande moc šancí.
Vo finále sme sa potom mohli pokochať naozaj dych vyrážajúcim mirrorom Junda. Najprv si Maďarsko dokázalo topdecknout Bonfire v zúfalej situácii, aby nakoniec hra skončil v epickom topdeck módu, kedy si Maďarsko aj cez dve Underworld Connection nedokázalo liznúť removal ani hrozbu dostatočne rýchlo. Čerešničkou na torte bolo posledné draw z Connection, ktoré bolo Bonfire. Keby si ho schovali Maďari do súperovho kola, tak by mohli zahrať Bonfire za Miracle a zvíťaziť. Za stavu 1:1 v sérii a 1:1 v zápase hra dospela do situácie, kedy maďarský hráč mal nasatou Olivia na prázdnom stole a Francúzsko tak mala jeden draw na removal, Bonfire, Rakdos Return a alebo vlastné Oliviu. Nakoniec to bol práve Rakdos Return, ktorý spolu s množstvom krajín znamenal lethal pre Francúzsko. Francúzsko sa tak stala tohtoročnými majstrami sveta.


2) TOP4 World Championship – Jednotlivci

Po skončení základnej časti sme sa mohli pozrieť na pomerne rýchly zápas medzi Benom Starkom (rýchly na to, že to bol mirror dvoch UWR) a Shahar, kde Shahar ťahal za dlhší koniec povrazu. Reid Duke potom v tesnom zápase porazil BG Josha a mohli sme ísť na finále. Reid Duke veľmi rýchlo vyhral prvé dve hry a vyzeralo to, že Shahar nemá na Hexproove dosť odpovedí. Podarilo sa mu však najskôr pomocou Command + Supreme Verdict ukontrolovat tretiu hru a vo štvrtej potom pretlačiť Hexproove za výdatnej pomoci COMMAND. O všetkom teda mala rozhodnúť posledná hra. Pre ňu si však Reid Duke schoval mulligan do 4 z ktorej sa hra vyhráva veľmi ťažko. Shahar Shenhar sa tak stal vo svojich devätnástich rokoch majstrom sveta. Keď k tomu prirátame už jedno vyhrané GP túto sezónu, tak Shahar má neuveriteľne našliapnuté. S teamom Izraela sa mu navyše podarilo vyradiť USA a následne vypadnúť v Top16.

Link na coverage nájdete tu.


Niekoľko fotiek na záver:

Leave a reply


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>