Magic 2014 Core Set – základné informácie

Magic: the Gathering 2014 Core Set (skrátene Magic 2014 alebo M14) je 15. základné edíciou kartové hry Magic. Edícia vychádza 19. júla 2013 a obsahuje 249 černookrajových kariet. Na rozdiel od přechozí edície je Magic 2014 Core Set úzko spojený s digitálne hrou Duels of the Planeswalkers 2014. Prerelease turnaja tejto edície sa uskutoční 13.-14. júla 2013, release turnaja 20.-21. júla 2013 a Game Day je naplánovaný na 10.-11. augusta 2013. Z dôvodu osláv 20. výročie kartové hry Magic je logo ladené do oranžovej / bronzovej farby namiesto klasických farieb.

V Magic 2014 nás čaká veľký návrat rasy Sliver, ktorí si užili svoju slávu v edíciách Tempest a Stronghold a jednu dobu boli veľmi obľúbeným balíčkom. Ďalej sme sa mohli so Sliver stretnúť v edíciách Legions, Time Spiral a Future Sight, ale tu už moc úspešní neboli. V M14 sa Sliver vráti vo všetkých 5ti farbách, ale na rozdiel od pôvodných sa vyvinuli a už vizuálne nevyzerajú rovnako ako ich staršie verzie. Táto zmena trošku naštvala starších hráčov, ale pre mladšie ročníky bude určite ich vzhľad zaujímavejšie a modernejšie.

 

Z reprintov iste všetky poteší Scavenging Ooze a Mutavault, ktorí síce klesli na cene, ale na druhú stranu ak ich nemáte, tak budú cenovo dostupnejšie. Trošku zlou správou je absencia duálov a na rozdiel od predchádzajúcich Core setu nebude v M14 žiadny duál. Je možné, že po multicolored orgiách v Ravnice bloku chcú Wizard mana pool trošku upokojiť. Na druhú stranu nemusíme zúfať. Po rotácii nám zostanú guild gates, shocklandy a dual z Theros, ktoré snáď poskytnú dostatočnú manovu základňu.

 

Päticu Planeswalkerů tu zastupuje:  Ajani, Caller of the Pride; Jace, Memory Adept; Liliana of the Dark Realms – títo Planeswalkeři si zachovali svoju podobu z predchádzajúcich Core setov. Novú podobu dostali zvyšní dvaja a to Chandra, Pyromaster a Garruk, Caller of the Beasts.

 

Foilové rare karty v Intro Pacích sú „príšery Planeswalkerů“ tj. Liliana ‚s Reaver, Garruk‘ s Horde, Chandra ‚s Phoenix, Jace‘ s Mindseeker a Ajani’s Chosen. Od Dragon ‚Maze začal vychádzať už len jeden druh Event Decku a rovnako tomu bude aj v M14. Na obale Event Decku dominuje Chandra, tak snáď sa dočkáme nejakého pekného fritovacieho balíčka.

 

Jednotlivé farby obsahujú jednu „color hate“ rare (vzácnu) príšeru. Sú nimi Fiendslayer Paladin, Tidebinder Mage, Lifebane Zombie, Minsparker a Witchstalker. Každá z týchto príšer chová zášť k svojim dvom nepriateľským farbám a má špeciálnu schopnosť na karty týchto farieb.

 

 

Jedná sa o prvý Core Set od 4. edícia, ktorý neobsahuje dual landy.

Po vyjdení edície Magic 2014 Core Set môžete hrať na štandarde karty z M13 a M14 do tej doby, než vyjde edícia Theros.

Kompletné spoiler M14 nájdete buď v galérii na Wizardoch alebo na našej facebookovej stránke.

 

Zmena pravidiel
Spolu s príchodom Magic 2014 Core Set nastanú aj zmeny v pravidlách, ktoré by mali hru zatraktívniť a zjednodušiť pre nových hráčov.

Hlavná zmena sa týka legendary pravidlá. Novo môže mať každý hráč jeden legendárny permanent rovnakého mena pod svojou kontrolou. Ak vyloží jeden a ten istý hráč druhý legendárny permanent rovnakého mena, tak jeden vyberie a odloží ho do cintorína. Doteraz platilo, že na bojisku nemôžu byť dvaja legendárny permanenty rovnakého mena – reps. pri vstupe druhého legendárneho Permanent na bojisko sa obaja zničili a odložili do cintorína. Podľa nového pravidla nepôjdu využívať klony ako zabíjanie legiend.
Tohle pravidlo sa týka i Planeswalkerů, takže novo môže mať hráč na bojisku rovnakého Planeswalkera ako oponent. Takže napr vy budete mať vyloženého Planeswalkera – Jace a oponent bude mať tiež vyloženého Planeswalkera – Jace. Podľa nových pravidiel sa nič nedeje a obaja môžu byť v kľude na bojisku.

 

Ďalšia veľká zmena sa týka sideboarde na Constructed formátoch. Aktuálne môže sideboard obsahovať 0 alebo 15 kariet. Novo môžete mať v sideboarde „až“ 15 kariet. Takže napr na druhú hru môžete dať do main decku všetkých 15 kariet a nič nevysidovat.

Indestructible sa novo stane keyword. Takže novo bude na kartách napísané len Indestructible namiesto „Meno karty is Indestructible“.

Podobná zmena postihla aj neblokovatelnost. Po staru je na karte napísané „* this creature * is unblockable“, novo bude frázy „* this creature * Cant be blocked“.

Viac informácií o nových zmenách v pravidlách s konkrétnymi príkladmi nájdete v tomto článku.

 

Promo karty
Za účasť na prerelease dostanete ako inak než Sliver – Megantic Sliver, Launch promo je Colossal Whale, za účasť na Game Day dostanete full art Hive Stirrings a pre celú TOP8 je pripravený full art Goblin Diplomats. K boosteri boxu dostanete buy-a-box promo Ratchet Bomb – reprint zo Scars of Mirrodin, tentoraz s novým obrázkom. Prehľad všetkých promo kariet z M14 a DotP2014 nájdete v tomto článku.

Ako vyzerajú proma v reáli nájdete na fotke nižšie. Ďalej na ňu nájdete podložku pre víťaza Game Day turnaja. Za fotku ďakujeme Magic klubu Napajedla.

 

Balené produkty
V Magic 2014 vychádza booster, booster box, intro pack, fat pack, event deck a Deckbuilders Toolkit 2014 – vizuálnu podobu týchto produktov nájdete v tomto článku. Z UltraPro sortimentu budú k dostaniu dva druhy obalov a krabičiek na karty, päť druhov podložiek na hranie, sťahovacie A4 album na 360 kariet a 3 krúžkové albumov na samostatné stránky – vizuálnu podobu UltraPro produktov nájdete tu.

 

 

Technické informácie

Meno edície: The Magic 2014 Core Set
Skratka edície: M14
Twitter Hashtag: # MTGM14
Počet kariet: 249
Začiatok preview na Daily MTG: 1. júla 2013
Vydanie edície: 19. júla 2013
Prerelease turnaja: 13. – 14. júla 2013
Vydanie na Magic Online: 29. júla 2013
Game Day: 10. – 11. augusta 2013

Prerelease promo: Megantic Sliver
Launch Promo: Colossal Whale
Buy a Box Promo: Ratchet Bomb

Design Team: Mark Globus (lead), Tom LaPille, Adam Lee, Shawn Main, Ken Troop
Development Team: Dave Guskin (lead), Kelly Digges, Aaron Forsythe, James Hata, Zac Hill, Max McCall, Matt Tabak

Leave a reply


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>