O hre Magic the Gathering

Magic: The Gathering (skrátene MTG) je zberateľská kartová hra. Organizujú sa v nej majstrovské turnaje aj o veľké peniaze a to vrátane majstrovstiev sveta. V roku 1993 ju vydala firma Wizards of the Coast v USA a rýchlo sa rozšírila do väčšiny sveta. V Českej republike sa predáva od roku 1994. Hra bola preložená do mnohých svetových jazykov, ale v ČR sa predáva pôvodná anglická verzia. Najnavštevovanejší česko-slovenským serverom je www.cmus.cz, ktorý vznikol v deväťdesiatych rokoch a jeho názov pochádza z anglického Czech Magic Under Scope. Karty Magic si môžete kúpiť napríklad v renomovanom obchode www.vesely-drak.sk.

Magic: the Gathering je najstaršia a tiež najúspešnejšia zberateľská kartová hra na svete. Už od roku 1993 ovplyvňuje táto hra, a jej karty životy miliónov ľudí po celom svete … a jej obľuba stále stúpa! V roku 2011 mal Magic cez 12 000 000 aktívnych hráčov zo všetkých kútov planéty! V Českej republike hrá túto hru bezmála 20 000 hráčov a ďalšie pribúdajú doslova každým dňom.

Ako hrať s kartami Magic? Každý z hráčov hrá so svojím vlastným balíčkom kariet, ktorý je u každého hráča iný. Hráč si svoj ​​balíček zostavuje z kariet, ktoré kúpi alebo vymení s inými hráčmi. Kariet Magicu je veľké množstvo a neustále sa vydávajú ďalšie. Jednotlivé karty majú medzi hráčmi rôznu cenu – karta je tým drahšia, čím silnejšia je v hre a čím menší počet týchto kariet sa vytlačil. Nie je však možné vyhrať len vďaka nákupu tých najdrahších a najlepších kariet; jednotlivé karty v balíčku spolu musia spolupracovať a navyše každý balík je proti niektorým balíčkom silný a proti iným zase slabý.

Art_Azorius_01_ZoltanBoros

Každý hráč v Magic: The Gathering predstavuje čarodejníka – sférochodcu (planeswalker), ktorý sa snaží zdolať nepriateľského čarodejníka pomocou rôznych netvorov a kúziel, ktoré predstavujú karty v jeho balíčku (herný balíček obsahuje 60 kariet). Pre „zaplatenie“ príšer a kúziel slúži tzv. mana (magická energia). Tú získate z krajín, ktoré máte vo svojom hracom balíčku. Spôsobov zabitia vášho súpera je veľa. Na začiatku hry majú všetci hráči 20 životov a každý hráč sa snaží znížiť počet životov druhého hráča na nulu. Docieliť toho môžete buď najrôznejšími príšerami, alebo kúzlami príp. oboma spôsobmi dohromady. Ďalej môžete súpera zabiť tým, že mu dôjdu karty v balíčku. Pre tento spôsob existujú najrôznejšie karty a príšery, ktoré nútia súpera zahadzovať karty z balíčka do hrobu až do tej doby než mu v balíčku neostane žiadna karta. Ďalej existujú karty, ktoré ti oznámia, že si vyhral a oponent prehral. Posledným spôsobom zabitia oponenta je udelenie 10 poison Counter. Tie súper dostane od príšer a kúziel, ktoré majú schopnosť infect a jednoducho tak súpera otrávite.
Svet MTG reprezentuje 5 farieb:

  • Biela: Farba poriadku, svetla, viery, nádeje a liečenie.
  • Čierna: Farba smrti, rozkladu, záhuby a záhrobia.
  • Červená: Farba ohňa, násilia, vojny, skazy a krvi.
  • Modrá: Farba vody, vzduchu, ilúzií a mysle.
  • Zelená: Farba prírody, života, rastu a bujnenia.

Každá z farieb má svoje pre a proti a je len na vás, ktorá stratégia vám príde najzaujímavejšia.
Karty Magic: the Gathering hrajú po celom svete tisíce ľudí denne. Neváhajte a pridajte sa do skvelej komunity hráčov a zberateľov MTG.