Worlds 2013 – Zhrnutie 2. dňa

Druhý deň Players Championship 2013 máme za sebou. Poďme sa pozrieť, čo priniesol.

Čo sa za druhý deň udialo?

  1. Draft M14 – 3 kolá
  2. Community Cup – Oznámený team hráčov
  3. Modern – 3 kolá
  4. Zhrnutie základnej časti a predstavenie TOP4

1. Draft M14

Aj druhý deň Players Championship začal draftom. Modern Masters nahradil Core set M14, Goyfa Kalonial Hydra a Affinity UW Flyers. Českým hráčom sa bohužiaľ opäť nedarilo a Martin nadviazal na svoju včerajšiu šnúru ďalšími dvoma prehrami a mal tak skóre 0:8. Posledné kolo draftu vyhral a dostal sa tak na 1:8 po deviatich kolách. Normálne by na tomto mieste nebolo o čo hrať, avšak Martin stále získa za každú výhru jeden ProPoint. Zaujímavosťou bolo to, že Martin sa pravdepodobne stal prvým hráčom, ktorý bol so skóre 0:6 pozvaný na Feature Match.
Standovi sa bohužiaľ tiež nedarilo a uhral iba 1:2 a s piatimi prehrami tak boli jeho šance na TOP4 skôr teoretické.
Niekoľko zaujímavostí: Willy Edel pred turnajom vyhlasoval, že M14 mu nejde a musí sa jej naučiť. Ako sa mu to podarilo asi najlepšie zodpovie jeho skóre 0:3. Eric Froehlich, taký svetový Kikáč (hráč s najväčšou smolou), si dal tú prácu a spočítal, akú že to mal smolu tentoraz. Vyšlo mu, že šanca na prehru bola 1: 1 840 000. Pre jeho smolu to však nebola žiadna výzva a Efro si tak dal 0:3 a rozhodol sa dať si pauzu s Magicom. Z tých šťastnejších príbehov. Ben Stark uhral 3:0 a prešiel Limited častí turnaja bez poškvrny 6:0 a potvrdil tak povesť kráľa Limited.

2. Community Cup

Aj pre tento deň si Wizard pripravili nejaké to zaujímavé oznámenia. Tentoraz to boli mená tých, ktorí budú reprezentovať hráčsku komunitu na Community Cupe. Pokiaľ vám Community Cup nič nehovorí, tak len krátke pripomenutie. Jedná sa o teamovú súťaž medzi teamom zamestnancov Wizards of the Coast a teamom, ktorý reprezentuje hráča. Do teamu hráčov sa môžete dostať v prípade, že sa Wizárdům bude páčiť vaša práca pre magicovou komunitu. Nemalo by teda ísť nielen o populárnej hráča, ale skôr o hráčov, ktorí robia niečo navyše. V zozname si môžete všimnúť ako niekoľkých známych mien, tak niekoľkých neznámych. Osobne sa mi akurát moc nezdá voľba Melissy (z tých čo poznám).
Reid Duke (@ReidDuke)

Melissa DeTora (@AllWeDoIsWinMTG)

Michael Jacob (@Michael_A_Jacob)

Jan van der Vegt (@DasSzy)

Kenji Egashira (@NumotTheNummy)

Keya Saleh (@FFTR_Keya)

Tom Delia (@mtgradio)

Matthew Watkins (@oraymw)

Link na zoznam hráčov nájdete tu.

3. Modern

Posledným formátom turnaja bol Modern. Metagame bolo o niečo rozmanitejšie, než na norme. Opäť dominovalo UWR, ktoré hralo 7 hráčov, okrem iného aj obaja českí zástupcovia. Na druhom mieste sa potom umiestnil BG Rock so štyrmi zástupcami. Zvyšné balíky boli zastúpené iba jedenkrát. Celková metagame bola: 7 UWR 4 BG Rock, Hate Bears, Domra Naya, Hexproof, Scapeshift a BW Tokens (Willy Edel Twitter).
Martin na moderných nazbieral druhú výhru a poslednú výhru, kedy ho v poslednom kole zabil aj rezignovaný Efro. Standu potom v jedenástom kole porazil Watanabe a vyradil ho z hry o lepšie umiestnenie.

V dôsledku nového systému pomocných hodnotenie (tiebreakers) bola TOP4 aj TOP8 jasná už po jedenástom kole (pomocné nemohlo poskočiť). Posledný dvanástej koleso sa tak hralo iba o ProPointy ao to, kto bude v TOP4 začínať. Uvidíme s akým systémom pomocných prídu Wizards na budúcom Players Championship.

Nový systém má za úlohu odmeniť skorší výhry a nie je už závislý na náhodnom faktora s kým ste hrali. Pomocné sa určuje podľa toho, v akom poradí ste nazbierali výhry. Výhry v skorších kolách majú väčšiu hodnotu, než výhry v neskorších kolách – značne zjednodušené. Teda ak začnete 3:0 a potom prehráte, tak máte lepšiu pomocné, ako hráč, ktorý prehrá v treťom kole a má tiež 3:1. Ak by tento systém bol použitý aj minulý rok, tak by Martin Maťo miesto deviateho miesta bol v TOP4. Link na podrobnejší rozbor je tu.

Ak máte chvíľu, tak odporúčam zhliadnuť zápas Stark vs Kibler v predposlednom kole. Množstvo zaujímavých interakcií hlavne s Aether Vial. Tiež ukážka toho, že aj najlepší hráči dokážu urobiť hru dosť zmätenú :) Brian nakoniec tento zápas prehral a so skóre 6:5 bol tak mimo dosahu TOP4. Zaujímavosťou je, že tri z piatich Brianových prehier sú práve s Benom Starkom.

4. Zhrnutie základnej časti a predstavenie TOP4

V posledných dvoch dňoch sme mohli sledovať úplne unikátny turnaj. Stret vybraných hráčov, ktorí patria k svetovej špičke. Špecifická metagame, ktorú inde na svete nenájdete. Bohužiaľ s dvoma českým zástupcom na turnaji vôbec nedarilo a finále tak bude bez slovenskej účasti. Napriek tomu si obaja naši zástupcovia odváža 1000 USD a niekoľko bonusových ProPointů, ktoré sa budú v prebiehajúcej sezóne veľa hodiť. Suma sumárum Martin 2:10, Standa 5:7, celkovo 7:17.

Osobne by som turnaj hodnotil ako zaujímavý, jedinou nevýhodou bolo pomalé tempo turnaja a časté mirrory UWR, ktoré už tak pomalé tempo ešte spomaľovali. Tiež trio hráčov, ktorým som fandil sa nedokázalo prebojovať ani do TOP8 :)

Reid Duke – Práve Players Championship minulý rok odštartoval Reidová kariéru v papierovom Magicu. Možno aj pretože minulý rok Reid pohorel, tak tento rok sa snažil o to viac. Reid viedol takmer celý turnaj as kľudom postúpil do TOP4. Reid je známy svojou slabosťou pre Jund, s ktorým aj nedávno vyhral GP.

Shahar Shenhar – Pokiaľ pravidelne čítate Stredajšie výhľady, tak by vám toto meno nemalo byť cudzie. Na Shahar pravidelne upozorňujem, pretože je podľa môjho názoru najsľubnejším hráčom budúcnosti. Už sa mu túto sezónu podarilo vyhrať jedno GP a jeho finish sú neuveriteľne konzistentné.

Ben Stark – Ben jede na dobrej vlne. Svoj 6:0 výsledok na Limited podporil čerstvým vymenovaním do magicové Hall of Fame a

Josh Utter-Leyton – Tento hráč vždy prekvapí. Na PT Dragons Maze si svojím umiestnením v TOP4 znenazdania zaistil titul hráča roka a aj tu to ťahal od záchodov. Prvý deň nenápadný výsledok 3:3 však dokázal Josh vytiahnuť a zaistiť si miesto v nedeľňajšom finále.

Aký je váš tip na víťaza? My vsádzate na Bena Starka.

Zajtra sa môžeme tešiť na teamovú súťaž v podobe Team Sealed a Unified Standard.

Leave a reply


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>